Daň z příjmů 2025

Stav: ukončené připomínkové řízení, před projednáním na Vládě

Předpokládaná účinnost:  1.1.2025

V souvislosti s připravovaným novým zákonem o účetnictví (od 1.1.2025), připravují se i novely víc než stovky zákonů, mezi nimi především novela zákona o daních z příjmů. Nejvýznamnější navrhované změny jsou následující.

1.Nové odpisování

- nový cenový limit pro odpisovaná aktiva (dosud: hmotný majetek): 100000 Kč

- zrušení dosavadních odpisových skupin, místo nich budou přípustné tři doby odepisování: 60 měsíců (všechny movité věci, nemovité věci s daňovou hodnotou do 2 mil.), 360 měsíců (nemovité věci nad 2 mil.) a 18 měsíců (goodwill)

- zrušení možnosti přerušit odepisování

- zrušení zrychleného odepisování, zůstane jen rovnoměrné ovšem výrazně proměněné: výlučně jako měsíční, přičemž měsíční odpis stanoven jako daňová hodnota aktiva připadající na jeden měsíc doby odpisování, rozhodným dnem pro odpisy bude 1. den v měsíci

2. Základ daně u účtujících fyzických osob

ZD bude stanoven jako rozdíl mezi příjmy a výdaji, obdobně jako u daňové evidence. Tento rozdíl je snadno získatelný z účetnictví, jako zjednodušené cash-flow. To má souvislost se zrušením povinnosti FO vést účetnictví v novém zákoně o účetnictví, takže od roku 2025 bude FO účetní jednotkou výlučně dobrovolně.

3. Možnost přiznat i zaplatit daň v téměř jakékoli cizí měně

Zákon o účetnictví připouští omezené (v účetnictví "funkční měna": EUR, USD, GPB) použití cizí měny už v roce 2024 . Nový ZÚ od roku 2025 rozšíří tuto možnost na jakoukoli cizí (funkční) měnu. V takovém případě budou daňové dluhy evidovány v cizí měně.

4. Sestavení základu daně u "neziskovek"

Veřejně prospěšní poplatníci (spolky atd.) mají doposud povinnost tzv. klíčovat své nepodnikatelské náklady a výnosy podle jednotlivých druhů činnosti a dokonce i podle jednotlivých činností v rámci jednoho druhu. Do základu daně pak vstupují jen náklady a výnosy ze ziskových nepodnikatelských činností. Od roku 2025 bude klíčovým kritériem vztah mezi oběma stranami, totiž zda půjde či nepůjde o vzájemně spřízněné osoby, kdy druhá strana má díky tomu nějakou (především cenovou) výhodu - typicky členové spolku. Zároveň se navrhuje, aby v případě, že po snížení podle §20/3 bude základ daně nulový, nevznikla povinnost podat daňové přiznání.

LF 15/9/24